Pārlekt uz galveno saturu

Svarīgākais no Zāļu drošuma komitejas sanāksmes 2024. gada septembrī

18.09.2024.
  • Metamizols: EZA iesaka veikt pasākumus, lai mazinātu zināmās pretsāpju līdzekļa metamizola blaknes  izraisītās nopietnās sekas
  • Medroksiprogesterona acetātu saturošas zāles: jauni ieteikumi meningiomas riska mazināšanai
  • 5-fluoruracilu saturošas ķīmijterapijas zāles: pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem dihidropirimidīna dehidrogenāzes (DPD) deficīta fenotipizācija, nosakot uracila līmeni asinīs, jāinterpretē piesardzīgi

 

EZA iesaka veikt pasākumus, lai mazinātu zināmās pretsāpju līdzekļa metamizola blakusparādības izraisītās nopietnās sekas (skat.ZVA publikāciju)

 
Medroksiprogesterona acetātu saturošas zāles: jauni ieteikumi meningiomas riska mazināšanai

Paaugstināts meningiomas risks novērots cilvēkiem, kuri vairākus gadus lieto lielas medroksiprogesterona acetāta devas.

PRAC ir ieteikusi pasākumus meningioma (smadzeņu audzēja veida) riska mazināšanai.  

Medroksiprogesterona acetātu lieto ginekoloģisku (tostarp kontracepcijas un endometriozes) un onkoloģisku indikāciju gadījumā.

Meningiomas ir galvas un muguras smadzenes aptverošā apvalka audzēji. Parasti tās ir labdabīgas (neizraisa vēzi) un aug lēni, taču atkarībā no lieluma vai atrašanās vietas tās var radīt nopietnus veselības traucējumus.

PRAC ieteikumi balstās uz epidemioloģisko pētījumu datu, medicīniskajā literatūrā un Eiropas Savienības farmakovigilances datubāzē reģistrēto gadījumu vērtējuma rezultātiem. Šie dati liecina par paaugstinātu meningiomas risku cilvēkiem, kas vairākus gadus lieto lielas medroksiprogesterona acetāta devas (injicējamos preparātos un ≥100 mg tabletēs). Lai gan relatīvais meningiomas risks būtiski pieaug, lietojot lielas medroksiprogesterona acetāta devas, absolūtais risks ir ļoti neliels.

PRAC ieteica, ka pacienti, kuriem ir vai ir bijusi meningioma, nedrīkst lietot medroksiprogesterona acetātu saturošas zāles lielās devās, ja vien medroksiprogesterona acetāts nav nepieciešams onkoloģisku indikāciju ārstēšanai.

Turklāt PRAC ieteica veikt meningiomas simptomu kontroli pacientiem, kuri lieto lielas medroksiprogesterona devas; šie simptomi var ietvert redzes pārmaiņas, dzirdes zudumu vai troksni ausīs, ožas zudumu, galvassāpes, atmiņas zudumus, krampjus un vājumu rokās un kājās. Ja meningiomu diagnosticē pacientam ar neonkoloģiskām indikācijām, ārstēšana ar lielām medroksiprogesterona acetāta devām jāpārtrauc. Ja meningiomu diagnosticē pacientam ar onkoloģiskām indikācijām, katrā gadījumā atsevišķi rūpīgi jāapsver nepieciešamība turpināt ārstēšanu ar lielām medroksiprogesterona devām, ņemot vērā individuālo ieguvumu un riskus.

Lielas medroksiprogesterona acetāta devas saturošām zālēm precizēs zāļu aprakstu, iekļaujot tajā meningiomu kā iespējamu blakni, kuras biežums nav zināms.

PRAC ir saskaņojusi vēstuli veselības aprūpes speciālistiem (VVAS), lai informētu  par paaugstinātu meningiomas risku, lietojot lielas medroksiprogesterona acetāta devas (visas injicējamās un ≥ 100 mg perorālās formas), galvenokārt pēc ilgstošas lietošanas (vairāku gadu garumā). VVAS tiks uzsvērts, ka lielas medroksiprogesterona acetāta devas saturošas zāles, ja tās lieto kontracepcijai vai neonkoloģisku indikāciju gadījumā, ir kontrindicētas pacientiem ar meningiomu vai meningiomu anamnēzē. Ja meningiomu diagnosticē ar lielām medroksiprogesterona acetāta devām ārstētam pacientam, ārstēšana jāpārtrauc.

Ja meningiomu diagnosticē ar lielām medroksiprogesterona devām ārstētam onkoloģiskam pacientam, nepieciešamība turpināt ārstēšanu rūpīgi jāapsver katrā gadījumā atsevišķi, ņemot vērā individuālo guvumu un riskus.

Atbilstoši klīniskai praksei ar lielām medroksiprogesterona acetāta devām ārstēti pacienti jānovēro, vai viņiem nerodas meningiomas simptomi.

 
5-fluoruracilu saturošas ķīmijterapijas zāles: pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem dihidropirimidīna dehidrogenāzes (DPD) deficīta fenotipizācija, nosakot uracila līmeni asinīs, jāinterpretē piesardzīgi

5-fluoruracilu (5-FU) saturošas ķīmijterapijas zāles ir daļa no dažādu vēža veidu, tostarp kolorektālā (resnās un taisnās zarnas), aizkuņģa dziedzera, kuņģa, krūts un galvas un kakla vēža, standarta terapijas.

Dihidropirimidīna dehidrogenāze (DPD) ir enzīms, kas veidojas aknās un palīdz organismam sadalīt timīnu un uracilu. Pacientiem ar DPD enzīma funkcijas traucējumiem ir paaugstināts smagas vai dzīvībai bīstamas toksicitātes risks, lietojot 5-FU vai kādas no tā prekursoriem.

Lai identificētu šos pacientus, pirms ārstēšanas ieteicams veikt DPD deficīta noteikšanu.

 Pacientiem ar pilnīgu DPD deficītu ir augsts dzīvībai bīstamas vai letālas toksicitātes risks, un viņus nedrīkst ārstēt ar 5-FU vai citām tās pašas grupas zālēm (fluoropirimidīniem).

Pacientiem ar daļēju DPD deficītu ir paaugstināts smagas un potenciāli dzīvībai bīstamas toksicitātes risks. Lai ierobežotu smagas toksicitātes risku, jāapsver iespēja samazināt sākuma devu. Turpmākās devas var palielināt, ja nav konstatēta nopietna toksicitāte, jo samazinātas devas iedarbīgums nav pierādīts.

PRAC ir saskaņojusi vēstuli veselības aprūpes speciālistiem (VVAS), lai informētu par to, ka, ja DPD fenotipa noteikšanai izmanto uracila līmeni asinīs, fenotipa rezultāts pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem jāinterpretē piesardzīgi, jo nieru darbības traucējumi var izraisīt paaugstinātu uracila līmeni asinīs. Rezultātā šiem pacientiem var tikt noteikta nepareiza DPD deficīta diagnoze, un līdz ar to 5-FU vai citu fluoropirimidīnu devas varētu būt nepietiekamas.

VVAS par metamizolu, medroksiprogesteronu un 5-fluoruracilu šo zāļu reģistrācijas apliecību īpašnieki izplatīs veselības aprūpes speciālistiem, ievērojot saskaņoto komunikācijas plānu, un publicēs to EZA tīmekļvietnē DHPC sadaļā un ES dalībvalstu (arī Latvijas) zāļu reģistros, tai skaitā - Latvijas Zāļu reģistrā.