Pārlekt uz galveno saturu

Papildināts: Eiropas Zāļu aģentūras ieteikumi par nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu lietošanu COVID-19 infekcijas gadījumā

18.03.2020.

(Ziņa ir papildināta ar pirmo rindkopu un informāciju pirmajā punktā )

Zāļu valsts aģentūra ir informēta par Latvijas medijos izskanējušo informāciju, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) nerekomendē lietot ibuprofēnu COVID-19 saslimšanas gadījumā, tā vietā PVO rekomendē lietot paracetamolu drudža mazināšanai. 

Zāļu valsts aģentūras izcelts kopsavilkums: 

  • Drudža un sāpju ārstēšanai par pirmās izvēles zālēm tiek ieteikts paracetamols saskaņā ar lielāko daļu Eiropas Savienības (ES) valstu nacionālo ārstēšanas vadlīniju.
  • Šobrīd nav nekādu zinātnisku pierādījumu, kas norādītu uz saikni starp ibuprofēnu un COVID-19 smagāku norisi. Zāļu valsts aģentūra un Eiropas Zāļu aģentūra ir informētas par ziņām sociālos medijos, kas pauž bažas, ka, piemēram, ibuprofēns varētu pasliktināt koronvīrusa izraisītas infekcijas (COVID-19) gaitu.
  • Pacientiem, kas šobrīd lieto ibuprofēnu vai citus nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus citu slimību ārstēšanai (nevis COVID-19), nav iemesla pārtraukt ārstēšanu. Tas ir īpaši būtiski pacientiem, kas lieto ibuprofēnu vai citus nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus hronisku slimību saasinājumu ārstēšanai.
  • Ikvienām no pretdrudža un pretsāpju zālēm ir savas priekšrocības un savi riski, kas atspoguļoti to lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos un kuri jāņem vērā, parakstot un lietojot zāles.
  • Jāņem vērā, ka nesteroidālie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibuprofēns, var maskēt infekcijas simptomus un drudzi.
  • Jebkuras pretdrudža un pretsāpju zāles jālieto mazākajā efektīvajā devā pēc iespējās īsāku laiku.
  • Pacientiem jautājumu gadījumā jāvēršas pie ārsta vai farmaceita.
  • Uzsākot COVID-19 izraisīta drudža vai sāpju ārstēšanu, veselības aprūpes speciālistiem ieteicams apsvērt visas pieejamās simptomātiskās ārstēšanas iespējas, ievērojot zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās iekļautos norādījumus (Zāļu reģistrs).

 

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir informēta par ziņojumiem, īpaši, sociālos medijos, kas pauž bažas, ka nesteroidālie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibuprofēns, varētu pasliktināt koronvīrusa izraisītas infekcijas (COVID-19) gaitu.  

Šobrīd nav nekādu zinātnisku pierādījumu, kas norādītu uz saikni starp ibuprofēnu un COVID-19 smagāku norisi.

EMA stingri uzrauga situāciju un izvērtēs ikvienu jaunu informāciju, kas būs pieejama pandēmijas kontekstā.

2019.gada maijā EMA Zāļu drošuma komiteja (PRAC) uzsāka nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu ibuprofēna un ketoprofēna vērtēšanu saistībā ar Francijas Zāļu un veselības aprūpes produktu aģentūras (ANSM) veiktu pārskatu, kas vedināja domāt, ka minētie līdzekļi varētu pasliktināt vējbaku un dažu bakteriālu infekciju gaitu. EMA vērš uzmanību, ka jau šobrīd daudzu nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās iekļauta informācija, ka to pretiekaisuma darbība var maskēt infekcijas pasliktināšanās faktu.   

Uzsākot COVID-19 izraisīta drudža vai sāpju ārstēšanu, pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem jāapsver visas pieejamās ārstēšanas iespējas, tostarp paracetamola un nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu lietošana. Ikvienām zālēm ir savas priekšrocības un savi riski, kas atspoguļoti šo zāļu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos un kuri jāņem vērā tāpat kā Eiropas Savienības valstu nacionālās ārstēšanas vadlīnijas, no kurām lielākā daļa drudža un sāpju ārstēšanai par pirmās izvēles zālēm iesaka paracetamolu.

Saskaņā ar ES valstu nacionālām ārstēšanas vadlīnijām pacienti un ārsti var turpināt lietot nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus (piemēram, ibuprofēnu), ievērojot zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās iekļautos norādījumus (Zāļu reģistrs). Šīs zāles jālieto mazākajā efektīvajā devā pēc iespējās īsāku laika periodu.

Pacientiem jautājumu gadījumā jāvēršas pie ārsta vai farmaceita. Pacientiem, kuri šobrīd lieto ibuprofēnu, nav iemesla pārtraukt ārstēšanu. Tas ir īpaši būtiski pacientiem, kas lieto ibuprofēnu vai citus nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus hronisku slimību ārstēšanai.

EMA vērš uzmanību, ka, neraugoties uz šobrīd notiekošo EMA Zāļu drošuma komitejas (PRAC) ibuprofēna un ketoprofēna drošuma vērtēšanu, ir nepieciešami savlaicīgi veikti farmakoepidemioloģiski pētījumi, lai iegūtu adekvātus pierādījumus par jebkādiem nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu efektiem uz COVID – 19 slimības gaitas prognozi. EMA lūkojas pēc sadarbības partneriem un ir gatava aktīvi atbalstīt šādus pētījumus, kas būtu noderīgi ārstēšanas rekomendāciju tālākai izstrādei.

EMA sniegs turpmāku informāciju, tiklīdz tas būs nepieciešams, kā arī informēs par PRAC veiktās vērtēšanas rezultātiem.

 

Vairāk par šīm zālēm

Ibuprofēns lielākoties Eiropas Savienībā reģistrēts nacionālās reģistrācijas procedūrās kā pretsāpju līdzeklis un dažās valstīs – arī kā pretdrudža līdzeklis. Tas ir plaši pieejams kā bezrecepšu un recepšu zāles (Zāļu reģistrs). Atkarībā no simptomiem, iekšķīgi lietojamais ibuprofēns tabletēs pa 100, 200 vai 400 mg un perorālā šķīduma formā (bezrecepšu vai recepšu preparāti) tiek izmantots drudža un/vai sāpju, piemēram, galvassāpju, gripas, zobu sāpju un dismenorejas ārstēšanai pieaugušajiem un bērniem. Ibuprofēns tiek parakstīts arī artrīta un reimatisku slimību ārstēšanai. Ketoprofēns ir līdzīgas zāles, kas lielākoties tiek izrakstītas dažādu sāpju vai iekaisīgu slimību ārstēšanai un dažās dalībvalstīs ir pieejamas bez receptes.

Ibuprofēns ir reģistrēts Eiropas Savienības centralizētajā procedūrā ar nosaukumu “Pedea”, lai ārstētu atvērtu arteriālo vadu jaundzimušajiem, kas dzimuši priekšlaicīgi.

 

Vairāk par drošuma signāla vērtēšanas procedūru

Ibuprofēna vērtēšana tiek šobrīd veikta drošuma signāla procedūras ietvaros. Drošuma signāls ir jauna informācija par zāļu drošumu, kas pati par sevi vēl nepierāda cēloņsakarību starp zālēm un attiecīgo blakni. Lai pierādītu cēloņsakarību, nepieciešama papildu padziļināta izvērtēšana drošuma signāla procedūras ietvaros.