Pārlekt uz galveno saturu

No viena pērtiķu baku vakcīnas “Imvanex”/”Jynneos” flakona var iegūt līdz pat piecām devām

31.08.2022.

Pēc Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Ārkārtas darba grupas vērtējuma, no viena pērtiķu baku vakcīnas “Imvanex”/”Jynneos” flakona (0,5 ml suspensijas) var iegūt līdz pat 5 devām (katra deva ir 0,1 ml), izmantojot šļirces ar mazu neizmantojamo tilpumu un ievadot vakcīnu intradermāli. Tas attiecas gan uz pērtiķu baku vakcīnu ar nosaukumu “Imvanex”, gan ”Jynneos”.

EZA arī norādīja, ka pēc intradermālas injekcijas pastāv augstāks lokālu reakciju risks (piemēram, ilgstošāks apsārtums, ādas sabiezēšana vai krāsas izmaiņas).

Šāda maza deva ir paredzēta riska grupu pirmskontakta profilaksei.

Zāļu valsts aģentūra informē, ka šāda vakcīnas lietošana ir ārpus apstiprinātām indikācijām (off–label), kas saskaņā ar normatīviem aktiem nav jāsaskaņo ar kompetento iestādi un par to ir atbildīga ārstniecības persona.

 

Vairāk informācijas par šo vakcīnu

Vakcīna “Imvanex”/“Jynneos”  sagatavo organismu aizsardzībai pret variola (baku), pērtiķu baku un vaccinia vīrusu izraisīto infekciju. Tā satur novājinātu vaccinia vīrusa formu, ko dēvē par “modificēto Vaccinia vīrusa Ankara” (MVVA) celmu. Šim vīrusam ir cieša radniecība ar baku vīrusu un pērtiķu baku vīrusu, taču tas neizraisa slimību cilvēkiem un nespēj vairoties cilvēku šūnās. Pateicoties līdzībai starp šiem vīrusiem un MVVA, sagaidāms, ka pret MVVA veidotās antivielas kopā ar citām imūnās sistēmas sastāvdaļām sniegs aizsardzību arī pret pērtiķu baku, baku un vaccinia vīrusiem.

Pēc vakcīnas saņemšanas imūnā sistēma atpazīst vakcīnā esošo vīrusu kā “organismam nepiederošu” un veido pret to antivielas. Personai atkārtoti nonākot saskarē ar līdzīgiem vīrusiem, šīs antivielas kopā ar citām imūnās sistēmas sastāvdaļām būs spējīgas nonāvēt šos vīrusus un palīdzēs aizsargāt pret to ierosināto slimību.

 

Vairāk informācijas par pērtiķu bakām

Pērtiķu bakas ir reta slimība, kuru izraisa pērtiķu baku vīrusa infekcija un kurai raksturīgi bakām līdzīgi simptomi. Pērtiķu baku slimības sākumā raksturīgs drudzis, galvas sāpes, muskuļu sāpes, nogurums un limfmezglu palielināšanās. Izsitumi parasti attīstās vienu līdz trīs dienas pēc drudža sākuma, un tie vispirms parādās uz sejas un izplatās uz citām ķermeņa daļām, tostarp plaukstām un pēdām.

Pērtiķu bakas var būt letālas, lai gan parasti tām ir vieglāka norise nekā bakām. Tām raksturīga pārnese no dažādiem savvaļas dzīvniekiem, piemēram, grauzējiem un primātiem, uz cilvēkiem, bet tā var tikt pārnesta arī starp cilvēkiem tieša vai netieša kontakta ceļā. Ziņojumi par pašreizējiem uzliesmojumiem tiek saņemti kopš 2022. gada maija, un tie ir pirmie zināmie uzliesmojumi ārpus Āfrikas bez saistības ar endēmiskajiem apvidiem. 2022. gada 23. jūlijā Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka pērtiķu baku uzliesmojums ir starptautiskas nozīmes sabiedrības veselības ārkārtas situācija.

 

EZA zinātniskajās komitejās un darba grupās piedalās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūras speciālisti.

Papildu informācija ir pieejama EZA ziņā, kas ir publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē 2022. gada 22. augustā.