Pārlekt uz galveno saturu

Alcheimera slimības agrīnai ārstēšanai iesaka zāles "Leqembi" (lekanemabs)

04.12.2024.
Atkārtotā pārbaudē secināts, ka ierobežotā pacientu grupā ieguvumi ir lielāki par riskiem

Pārskatot savu sākotnējo atzinumu, Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (CHMP) ir ieteikusi piešķirt reģistrācijas apliecību Leqembi (lekanemabam) vieglu kognitīvo traucējumu (atmiņas un domāšanas traucējumu) vai vieglas Alcheimera slimības izraisītas demences (Alcheimera slimības agrīnas stadijas) ārstēšanai pacientiem, kuriem ir tikai viena vai nav nevienas ApoE4 – noteiktas formas olbaltumvielas apolipoproteīna E gēna – kopijas.

Pacientiem, kuriem ir tikai viena ApoE4 kopija vai nav nevienas ApoE4 kopijas, ir mazāka iespējamība saskarties ar attēlveidošanā konstatējamām patoloģijām, kas saistītas ar amiloīdiem (ARIA – amyloid-related imaging abnormalities) nekā cilvēkiem ar divām ApoE4 kopijām. ARIA ir atzīta nopietna Leqembi blakusparādība, kas var izraisīt pietūkumu un iespējamu asiņošanu galvas smadzenēs.

CHMP secināja, ka atkārtotā pārbaudē izvērtētajā ierobežotajā grupā Leqembi sniegtie ieguvumi slimības simptomu progresēšanas palēnināšanā ir lielāki nekā zāļu radītais risks. 2024. gada jūlijā Komiteja sniedza negatīvu atzinumu par Leqembi lietošanu plašākā pacientu grupā ar Alcheimera slimības sākuma stadiju.

Dati liecina par zemāku ARIA risku dažiem pacientiem

ARIA izpaužas divējādi: kā ARIA-E (tūska), kas saistīta ar šķidruma uzkrāšanos galvas smadzenēs, un ARIA-H (asiņošana), kas saistīta ar nelielām asiņošanām galvas smadzenēs. Tā var rasties dabiskā veidā visiem pacientiem, kas cieš no Alcheimera slimības, bet tā saasinās, lietojot tādus medikamentus kā Leqembi, t. i., pret beta-amiloīdiem vērstas antivielas. Uzņēmuma pieprasītajā atkārtotajā pārbaudē CHMP izskatīja apakšgrupu analīzes, kurās netika iekļauti dati par pacientiem, kuriem bija divas ApoE4 gēna kopijas un kuriem tādējādi bija visaugstākais ARIA risks.

Šo analīžu rezultāti parādīja, ka ar Leqembi ārstēto pacientu vidū 8,9% pacientu, kuriem bija tikai viena vai neviena ApoE4 kopija, bija ARIA-E, salīdzinot ar 12,6% no visiem pacientiem; tāpat 12,9% pacientu ierobežotā grupā bija ARIA-H, salīdzinot ar 16,9% pacientu plašākā grupā.

Ar placebo (neaktīvām zālēm) ārstēto pacientu vidū ierobežotā grupā ARIA-E un ARIA-H rādītāji bija attiecīgi 1,3% un 6,8%.

Dati par ieguvumiem ierobežotā grupā

Efektivitātes ziņā Leqembi ieguvumi ierobežotā grupā atbilst ieguvumiem, kas novēroti plašākā grupā. Atkārtotai pārbaudei uzņēmums iesniedza pamatpētījuma datu apakšgrupu analīzi, kurā tika iekļauts 1521 pacients, kuriem ir viena vai nav nevienas ApoE4 kopijas no kopumā 1795 pacientiem. Galvenais efektivitātes rādītājs bija kognitīvo un funkcionālo simptomu izmaiņas pēc 18 mēnešiem, ko novērtēja, izmantojot demences novērtējuma skalu, pazīstamu kā CDR-SB. Skalas amplitūda ir no 0 līdz 18 punktiem, un augstāks punktu skaits norāda uz lielākiem traucējumiem.

Pēc 18 mēnešu ārstēšanas pacientiem, kuri lietoja Leqembi, CDR-SB rādītāju pieaugums bija mazāks nekā pacientiem, kuri saņēma placebo (1,22 pret 1,75), kas norāda uz lēnāku kognitīvo spēju pasliktināšanos. Citu galveno pasākumu rezultāti bija līdzīgi CDR-SB skalas rezultātiem.

Papildu drošības pasākumi

CHMP secināja, ka Leqembi ieguvumi atsver risku pacientiem ar viegliem kognitīviem traucējumiem vai vieglu Alcheimera slimības izraisītu demenci ar vienu ApoE4 kopiju vai bez tās, ja tiek veikti riska mazināšanas pasākumi, lai samazinātu smagas un simptomātiskas ARIA risku un ilgtermiņā kontrolētu tās sekas.

Leqembi būs pieejams kontrolētas pieejamības programmas ietvaros, lai nodrošinātu, ka zāles lieto tikai ieteicamā pacientu grupa.

Pirms ārstēšanas uzsākšanas un pirms Leqembi piektās, septītās un četrpadsmitās devas lietošanas pacientiem būs jāveic magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumi ARIA kontrolei. Papildu MR skenēšana var būt nepieciešama jebkurā ārstēšanas laikā, ja pacientiem rodas ARIA simptomi (piemēram, galvassāpes, apjukums, redzes izmaiņas, reibonis, slikta dūša un grūtības staigāt).

Lai palielinātu informētību par ARIA un nodrošinātu agrīnu atklāšanu un ārstēšanu, uzņēmums nodrošinās rokasgrāmatu un kontrolsarakstu veselības aprūpes speciālistiem, brīdinājuma karti pacientiem un apmācību programmas par ARIA veselības aprūpes speciālistiem. Turklāt tam jāveic pēcreģistrācijas drošības pētījums, lai sīkāk raksturotu ARIA-E un ARIA-H un novērtētu riska samazināšanas pasākumu efektivitāti. Uzņēmums izveidos ES mēroga reģistra pētījumu ar pacientiem, kas ārstēti ar Leqembi, ko var izmantot, lai novērtētu blakusparādību, tostarp ARIA, biežumu un noteiktu to smaguma pakāpi. Reģistra pētījumu var izmantot arī, lai apkopotu informāciju par pacientu pāreju uz nākamajām Alcheimera slimības stadijām un iespējamām ARIA ilgtermiņa sekām.

Tāpat kā visos novērtējumos, arī atkārtotas pārbaudes laikā CHMP izskatīja iesniegumus no pacientiem, aprūpētājiem, ārstiem un organizācijām, kuri pauda savu viedokli par Alcheimera slimības pacientu neapmierinātajām vajadzībām un datiem par kognitīvo spēju pasliktināšanos un riskiem.

CHMP atzinums ir starpposms Leqembi ceļā uz pieejamību pacientiem. Pašreiz atzinums tiks nosūtīts Eiropas Komisijai lēmuma pieņemšanai par ES mēroga reģistrācijas apliecības piešķiršanu. Pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas katras dalībvalsts līmenī tiks pieņemti lēmumi par cenu un kompensāciju, ņemot vērā šo zāļu potenciālo lomu un lietojumu dalībvalsts veselības aprūpes sistēmas kontekstā.

Vairāk par Leqembi un Alcheimera slimību

Alcheimera slimība ir neatgriezeniski un progresējoši smadzeņu darbības traucējumi, kas ietekmē atmiņu, domāšanu un uzvedību.

Leqembi satur aktīvo vielu lekanemabu, un to ievada infūzijas (pilienu) veidā vēnā reizi divās nedēļās. Leqembi aktīvā viela – lekanemabs – ir monoklonāla antiviela (proteīna veids), kas piesaistās vielai, ko sauc par beta-amiloīdu, kas savukārt veido plāksnītes Alcheimera slimības pacientu galvas smadzenēs. Piesaistoties beta-amiloīdam, Leqembi samazina amiloīda plāksnīšu veidošanos galvas smadzenēs.

Biežākās blakusparādības, lietojot Leqembi, ir ar infūziju saistītas reakcijas, ARIA-H, ARIA-E un galvassāpes.

Leqembi nedrīkst lietot cilvēki, kuri saņem antikoagulantu terapiju, jo tas var palielināt ARIA-H un galvas smadzeņu asiņošanas risku.