Zāles ir jebkura viela vai vielu salikums, kas vajadzīgas, lai ārstētu slimības vai veiktu šo slimību profilaksi, kā arī jebkura viela vai vielu salikums, ko var izmantot vai ievadīt cilvēkiem vai dzīvniekiem ar mērķi atjaunot, uzlabot vai pārveidot fizioloģiskās funkcijas, izraisot farmakoloģisku, imunoloģisku vai metabolisku iedarbību, vai noteikt medicīnisko diagnozi.
Lai zāles pacienta veselībai sniegtu maksimālu guvumu, Zāļu valsts aģentūra aicina pie ārsta vai farmaceita noskaidrot šādu informāciju par zālēm – precīzu nosaukumu, iedarbību un zāļu pareizas lietošanas prasības.
Tāpat ir būtiski ievērot ārsta un farmaceita norādījumus un obligāti informēt veselības aprūpes speciālistu par citiem pacienta vienlaikus lietotiem medikamentiem. Savukārt pacientus, kam zāles nepieciešams lietot nepārtraukti vai ilgstoši, aicinām izveidot zāļu sarakstu un par to informēt savus tuviniekus.
Atgādinām, ka zāļu lietošanā iespējami ne tikai guvumi. Ikreiz, lietojot zāles, pastāv risks izpausties zināmai vai retākos gadījumos līdz šim vēl neatklātai zāļu blaknei. Tomēr, ievērojot ārsta vai farmaceita padomus, nevēlamu reakciju rašanās risks tiek ievērojami mazināts.
Aicinām pacientus zāles lietot saprātīgi, konsultējoties ar ārstu un farmaceitu un, ja tiek pamanīta blakne - vispirms informēt par to ārstu vai farmaceitu.
Zāļu iegāde
Ambulatorai ārstniecībai nepieciešamās zāles pacienti var iegādāties vispārēja tipa aptiekā. Bezrecepšu zāles var iegādāties aptiekā klātienē vai ar tīmekļa starpniecību, savukārt recepšu zāles – tikai klātienē pret atbilstoši normatīviem aktiem noformētu recepti.
Lai iegādātos recepšu zāles vai nereģistrētās zāles, pacientam ir jāiesniedz aptiekā ārstniecības personas izrakstīta recepte vai, iegādājoties zāles pret e-recepti, obligāti jāuzrāda personas apliecinošs dokuments – pase vai ID-karte (citi dokumenti, kā autovadītāja apliecība, nebūs pieņemami).
Būtiski zināt
Ārstēšanas novilcināšana var radīt neatgriezeniskas sekas pacienta veselībai vai apdraudēt viņa dzīvību, ārstniecības persona drīkst izsniegt pacientam zāles ambulatorajai ārstniecībai tādā daudzumā, kas nodrošina ārstniecības procesu līdz laikam, kad pacientam iespējams iegādāties zāles aptiekā.
Fiziskai personai ir tiesības personiskai lietošanai ievest no ārvalstīm, piemēram, ceļotāja bagāžā, vai saņemt pasta sūtījumā zāles (neattiecas uz narkotiskām un psihotropām zālēm), ievērojot Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 416 "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība" noteikto kārtību.
Papildu informācija