Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) drošuma komiteja (PRAC) ieteikusi pacientiem veikt pārbaudes dihidropirimidīna dehidrogenāzes (DPD) enzīma trūkuma noteikšanai pirms vēža ārstēšanas uzsākšanas ar injekcijas vai infūzijas (pilienu) veidā ievadāmām zālēm, kas satur fluoruracilu un tam līdzīgās zāles kapecitabīnu un tegafūru, kas organismā tiek pārvērstas par fluoruracilu.
Tā kā nav ieteicams aizkavēt smagu sēnīšu izraisītu infekciju ārstēšanas uzsākšanu ar flucitozīnu (fluoruracilam līdzīgas zāles), pacientiem, kuri tiek ārstēti ar lokāli lietojamu fluoruracilu (kas tiek uzklāts uz ādas dažādu ādas slimību ārstēšanai, PRAC neiesaka pacientiem veikt DPD deficīta pārbaudes pirms ārstēšanas uzsākšanas ar šīm zālēm.
DPD enzīms nepieciešams fluoruracila sadalīšanai, un tā aktīvās formas trūkums (DPD deficīts)[1] izraisa fluoruracila uzkrāšanos organismā. Tas var izraisīt smagas un dzīvībai bīstamas blakusparādības, piemēram, neitropēniju (zemu neitrofīlo leikocītu skaitu – balto asins šūnu paveids, kas nodrošina aizsardzību pret infekcijām), neirotoksicitāti (organisma nervu sistēmas bojājums), smagu caureju un stomatītu (mutes gļotādas iekaisums).
PRAC izvērtēja pieejamos datus un iesaka veikt tālāk minētos pasākumus drošai fluoruracila un tam līdzīgo zāļu lietošanai.
Fluoruracils, kapecitabīns un tegafūrs
Pirms ārstēšanas uzsākšanas ar fluoruracila injekcijām vai infūzijām, kapecitabīnu un tegafūru pacientiem ieteicams veikt DPD deficīta pārbaudes. To var paveikt nosakot uracila līmeni asinīs vai pārbaudot noteiktu mutāciju (izmaiņu) klātbūtni DPD gēnā, kas saistītas ar palielinātu smagu blakusparādību risku, ņemot vērā attiecīgās klīniskās vadlīnijas.
Pacienti ar zināmu pilnīgu DPD deficītu nedrīkst saņemt fluoruracila injekcijas vai infūzijas, kapecitabīnu vai tegafūru, jo pilnīgs DPD aktivitātes trūkums šos pacientus pakļauj augstākam smagu un dzīvībai bīstamu blakusparādību riskam.
Pacientiem ar daļēju DPD deficītu jāapsver šo zāļu sākuma devas samazināšana. Tā kā nav pārbaudīta šo zāļu samazinātās devas efektivitāte, tālākās devas var palielināt, ja nerodas nopietnas blakusparādības. Regulāras fluoruracila līmeņa pārbaudes asinīs pacientiem, kas saņem fluoruracila infūzijas (pilienu veidā), var uzlabot ārstēšanas iznākumu.
Pacientiem, kuri izmanto lokāli lietojamu fluoruracilu, nav nepieciešams pirms ārstēšanas uzsākšanas veikt pārbaudes vai devas pielāgošanu, balstoties uz DPD aktivitāti, jo caur ādu organismā absorbētais fluoruracila līmenis ir ļoti zems un nav sagaidāmas tā izmaiņas pacientiem ar daļēju vai pilnīgu DPD deficītu.
Flucitozīns
Flucitozīns tiek lietots smagu rauga sēnītes un citu sēnīšu infekciju ārstēšanai, tostarp dažu meningīta formu ārstēšanai (ap galvas un muguras smadzenēm esošo apvalku iekaisums). Lai izvairītos no ārstēšanas uzsākšanas aizkavēšanas, nav ieteicams pirms ārstēšanas veikt DPD deficīta pārbaudes.
Pacienti ar zināmu pilnīgu DPD deficītu nedrīkst lietot flucitozīnu, jo tas var izraisīt dzīvībai bīstamas blakusparādības.
Paaugstinātam smagu blakusparādību riskam ir pakļauti arī pacienti ar daļēju DPD deficītu. Blakusparādību attīstības gadījumā ārstējošajam ārstam jāapsver flucitozīna lietošanas pārtraukšana. Apsverama arī DPD aktivitātes noteikšana, jo smagu blakusparādību risks ir augstāks pacientiem ar zemu DPD aktivitāti.
Ārstiem un pacientiem paredzētā zāļu informācija tiks atjaunota, lai iekļūtu augstāk minētos ieteikumus.
Vairāk par šīm zālēm
Vērtēšanā ietvertas injekciju veidā un lokāli lietojamās fluoruracilu saturošās zāles, kā arī iekšķīgi lietojamās kapecitabīnu un tegafūru saturošās zāles (jeb fluoruracila priekštečzāles), kas organismā tiek pārvērstas par fluoruracilu. Vērtēšanā ietvertas arī pretsēnīšu zāles flucitozīns, kas tiek lietots injekciju veidā vai iekšķīgi un organismā daļēji tiek pārvērsts par fluoruracilu.
Fluoruracils tiek lietots injekciju vai infūziju veidā, un tā prekursori tiek lietoti dažādu vēža veidu ārstēšanai. Šīs zāles iedarbojas uz enzīmiem, kas iesaistīti jauna DNS materiāla veidošanā, tādējādi traucējot jaunu vēža šūnu augšanu.
Fluoruracils tiek lietots lokāli uz ādas dažādu ādas slimību, piemēram, aktīniskās keratozes un ādas kārpu, ārstēšanai.
Kapecitabīnu un tegafūru saturošās zāles reģistrētas caur EMA un tiek tirgotas kā “Xeloda”, “Teysono”, kā arī dažādas kapecitabīnu saturošas ģenēriskās zāles.
Dažas tegafūru un kapecitabīnu saturošās zāles un visas flucitozīnu un fluoruracilu saturošās zāles ir reģistrētas arī nacionālā līmenī.
Vairāk par šo procedūru
Šī vērtēšana tika uzsākta 2019. gada maijā pēc Francijas zāļu aģentūras (ANSM) lūguma saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 31. pantu.
Vērtēšanu veica Farmakovigilances riska novērtēšanas komiteja (PRAC), kas ir atbildīga par drošības jautājumiem saistībā ar cilvēkiem paredzētajām zālēm un izdos ieteikumu kopumu.
PRAC ieteikumi tiks pārsūtīti Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejai (CHMP), kas ir atbildīga par jautājumiem saistībā ar cilvēkiem paredzētajām zālēm un pieņems Aģentūras gala lēmumu.
[1] Up to 8% of the Caucasian population have low levels of a working DPD enzyme, and up to 0.5% completely lack the enzyme.