Pārlekt uz galveno saturu

Informācija par Latvijā biežāk lietotajiem antibakteriālajiem līdzekļiem

19.11.2013.
 

Informācija par Latvijā biežāk lietotajiem antibakteriālajiem līdzekļiem

2013.gada 18.novembrī Eiropā tika atzīmēta Antibiotiku piesardzīgas lietošanas diena, kuras mērķis – aicināt iedzīvotājus lietot antibiotikas pareizi un tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem. Arī Latvijā veselības aprūpes jomas valsts institūcijas, kā arī nevalstiskās organizācijas un ārsti jau pagājušajā nedēļā aizsāka diskusiju par antibakteriālo līdzekļu lietošanu. Turpinot šo diskusiju, Zāļu valsts aģentūra ir apkopojusi informāciju par Latvijā visvairāk lietotajām antibakteriālo līdzekļu grupām un aktīvajām vielām.

Saskaņā ar zāļu lieltirgotāju 2012.gadā sniegtajiem zāļu realizācijas datiem antibakteriālo līdzekļu patēriņš Latvijā salīdzinot ar 2011.gadu ir palielinājies par 14% un atbilst 16.65 DID (definētās dienas devas uz 1000 iedzīvotājiem dienā). Tas nozīmē, ka 2012.gadā katru dienu vidēji 1.7% Latvijas iedzīvotāju ārstējās ar kādu no sistēmiskai lietošanai paredzētiem antibakteriālajiem līdzekļiem.

Atbilstoši Zāļu valsts aģentūras datiem populārākās antibakteriālo līdzekļu grupas Latvijā ir:

  • beta laktāma antibakteriālie līdzekļi, penicilīni (amoksicilīns, amoksicilīns ar enzīma inhibitoru, ampicilīns)
  • tetraciklīni (doksiciklīns)
  • makrolīdi, linkozamīdi un streptogramīni (klaritromicīns, azitromicīns, klindamicīns)

Aplūkojot biežāk lietotos antibakteriālos līdzekļus, veidojas savdabīgs Latvijas „populārāko antibiotiku” tops, kura augšgalā kā piecu gadu laikā visvairāk lietotie antibakteriālie līdzekļi atrodas amoksicilīns, doksiciklīns un amoksicilīns kombinācijās ar enzīmu inhibitoriem.

Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča: „Pateicoties antibakteriālo līdzekļu terapijai mūsdienās var veiksmīgi ārstēt smagas slimības, tomēr līdzās šādas terapijas ieguvumiem pēdējos gados arvien vairāk runājam par citu problēmu – baktēriju rezistenci pret antibiotikām. Esmu pārliecināta, ka par šo jautājumu informācijas un sabiedrību izglītojošu pasākumu nekad nebūs par daudz. Zāļu valsts aģentūra regulāri apkopo zāļu (tai skaitā antibiotiku) patēriņa statistiku. Šie dati tiek publicēti aģentūras mājaslapā www.zva.gov.lv un regulāri tiek iesniegti Eiropas institūcijās pētījuma ietvaros par antibiotiku lietošanu Eiropā.”