Pārlekt uz galveno saturu

Ģimenes ārsts no Rīgas saņem balvu par ziņošanu par zāļu blakusparādībām

09.02.2015.
 

Ģimenes ārsts no Rīgas saņem balvu par ziņošanu par zāļu blakusparādībām

2015. gada 6. februārī Latvijas Ārstu biedrības un Veselības ministrijas rīkotajā pasākumā „Gada balva medicīnā 2014” ģimenes ārsts no Rīgas Andris Baumanis saņēma Zāļu valsts aģentūras (ZVA) īpašo balvu par atbildīgu un ētisku rīcību vairākkārt gada laikā ziņojot par zāļu blakusparādībām.

Ģimenes ārsts Andris Baumanis Zāļu valsts aģentūrai 2014. gadā iesniedza visvairāk ziņojumu par zāļu blakusparādībām, vērtējot pēc ziņojumu skaita no viena iesniedzēja, tādējādi parādot patiesu izpratni par farmakovigilanci jeb zāļu drošuma uzraudzību. Latvijas farmakovigilances sistēma paredz, ka ziņojumus par zāļu blakusparādībām var iesniegt ārsts, farmaceits, zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieks, kā arī pats pacients. Visērtāk to var izdarīt ZVA tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri Atklāj zāļu otru pusi.

ZVA direktore Inguna Adoviča: „Ārstam ir nozīmīga loma ar zāļu lietošanu saistītu jaunu risku atklāšanā un novēršanā, jo ārsts tieši no pacienta saņem informāciju, kas var liecināt par iespējamām zāļu blakusparādībām. Šīs informācijas sniegšana Zāļu valsts aģentūrai ir katra ārsta pienākums, un vienlaikus tā ir atbildīga, ētiska un nozīmīga profesionāla rīcība pacientu drošības un sabiedrības veselības interesēs.”

Katru gadu Latvijas Zāļu valsts aģentūra saņem vairāk nekā 300 ziņojumus par zāļu izraisītām blakusparādībām. ZVA saņemtie blakusparādību ziņojumi tiek apkopoti Eiropas Savienības datubāzē ”EudraVigilance”, un farmakovigilances speciālisti, to vidū Latvijas speciālisti, ziņojumus vērtē, lai identificētu jaunus ar zāļu lietošanu saistītus riskus visā to dzīves cikla laikā un papildinātu informāciju par zāļu drošumu.

Farmakovigilance ir nozare, kas ietver zāļu drošuma datu izpēti, nolūkā atklāt jaunu informāciju par zāļu blakusparādībām un novērst iespējami kaitīgu ietekmi uz cilvēku. Pasaulē farmakovigilancei jau ir 50 gadu sena vēsture, kamēr Latvijā zāļu drošuma uzraudzības ieviešana datējama ar 1999. gadu. Pateicoties farmakovigilances sistēmai un kopējām datubāzēm visā pasaulē, ir izdevies novērst vairākas zāļu izraisītas nelaimes. Pamatojoties uz ārstu ziņojumiem par zāļu blakusparādībām, pasaulē ir bijuši gadījumi, kad zāles ir tikušas izņemtas no aprites, jo atklājies, ka zāļu riski ir augstāki, nekā to radītie ieguvumi.