Pārlekt uz galveno saturu

Baltijas zāļu aģentūru pārstāvji Viļņā pārrunā nozares aktualitātes un paraksta vienošanos par izmaiņām Baltijas vienotajā zāļu iepakojumā

03.09.2015.
 

Baltijas zāļu aģentūru pārstāvji Viļņā pārrunā nozares aktualitātes un paraksta vienošanos par izmaiņām Baltijas vienotajā zāļu iepakojumā

2015. gada 3. septembrī Lietuvā, Viļņā notiek Baltijas valstu zāļu aģentūru ekspertu sanāksme par farmācijas nozares aktualitātēm un jomas normatīvo regulējumu. Sanāksmes darba kārtībā ir Baltijas valstu vienotā zāļu iepakojuma jautājumi, Eiropas zāļu aģentūras stratēģiskās attīstības jautājumi, zāļu drošuma jautājumi un papildu drošības elementi uz iepakojuma, viltotu zāļu riski un citi.

Baltijas sanāksmē piedalās arī Eiropas Zāļu aģentūras padomnieks stratēģiskajos jautājumos Guido Rasi, uzsverot nacionālo zāļu aģentūru lomu: „Spēcīgas nacionālās kompetentās iestādes farmācijas jomā ir būtiski svarīgas. Tās sniedz savu ekspertīzi centralizētajās un nacionālajās zāļu reģistrācijas procedūrās, tās var sasaistīt vietējās industrijas pārstāvjus un Eiropas centralizēti vērtēto zāļu zinātniskās ekspertīzes veicējus, tās ir kā nacionālie centri farmakovigilances un tirgus uzraudzības jautājumos, tās sasaista veselības aprūpes sistēmas, veselības aprūpes profesionāļus un pacientus.”

Sanāksmes laikā tika parakstīta atjaunotā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vienošanās par vienoto Baltijas iepakojuma procedūru. Vienošanās izmaiņas saistītas ar jaunām zāļu dokumentācijas kvalitātes prasībām. Baltijas vienotais zāļu iepakojums ir līdz šim veiksmīgākais trīs valstu zāļu aģentūru sadarbības piemērs. Tas tika iniciēts nolūkā mazināt administratīvo slogu un komersantu resursus, kā arī veicināt zāļu pieejamību tirgū un veidot vienkāršāku, ātrāku un caurskatāmāku zāļu iepakojuma izstrādi un apstiprināšanu. Jau kopš 2010. gada, lai zālēm tiktu apstiprināts kopējs Baltijas iepakojums, zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekam vairs nav jāsazinās ar katras valsts aģentūru atsevišķi. Arī pacienti noteikti ir pamanījuši, ka zāļu kastītē līdzās ir lasāmi zāļu apraksti un lietošanas instrukcijas latviešu, lietuviešu un igauņu valodās.

Baltijas kolēģu tikšanās darba kārtībā bija arī pieredzes apmaiņa zāļu reģistrācijas darbā, zāļu patēriņa statistikas datu apkopošana Baltijas mērogā, farmakovigilances (zāļu blakusparādību uzraudzības) jomas aktualitātes, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zāļu ekspertīzes laboratoriju sadarbības aspekti u.c. temati.

Latviju sanāksmē pārstāvēja Zāļu valsts aģentūras Juridiskās nodaļas vadītāja Sanita Timbare-Zilvestere un ekspertu grupa, Igauniju pārstāvēja tās Zāļu aģentūras direktore Kristin Raudsepp ar kolēģiem, bet Lietuvu – Lietuvas Veselības ministrijas Zāļu kontroles aģentūras direktors Gintautas Barcys ar kolēģiem. Saistībā ar neatliekamu jautājumu risināšanu Rīgā, kas skar Zāļu valsts aģentūras funkciju pārdales centienus, sanāksmi nevarēja apmeklēt Latvijas Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča, līdz ar to Baltijas valstu zāļu aģentūru vienošanās dokuments Latvijas puses vārdā tiks parakstīts pēc tā nogādāšanas Rīgā.

2012. gada 22. novembrī trīs Baltijas valstu zāļu aģentūru direktori Rīgā parakstīja līgumu par sadarbību zāļu labas ražošanas prakses, labas izplatīšanas prakses, labas farmakovigilances prakses un labas klīniskās prakses jomā, kā arī par Baltijas valstu laboratoriju sadarbību nacionālā procedūrā reģistrēto zāļu testēšanā.